+420 608 183 352 info@hannahb-corsetry.cz

Nekupujte korzet v konfekci

Touží po korzetu. Internetové obchody jsou jich plné. A ceny jsou tak přívětivé. Neodoláte, objednáte. Brzy vám přijde zásilka, korzet v ní ovšem nehledejte. Alespoň tedy ne korzet v pravém slova smyslu. Přijde vám nejspíše korzetový živůtek.
Toužíte po korzetu. Hledáte, pátráte, narazíte na internetu na korzetierku. Vyměníte si s ní pár emailů, dohodnete podobu korzetu. Čekáte několik měsíců než na vás přijde řada. Dočkáte se, váš korzet je hotový, přijde vám domů. A vybalíte skutečně korzet.

V čem jsou tyto dva scénáře jiné? V podstatě ve všem. V prvním případě vás může často čekat zklamání. Nejprve se budete radovat z ušetřených peněz, konfekce stojí minimálně o polovinu méně, než korzet na míru. Poté nejspíše přijde šok a nakonec pochopíte přísloví: Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci.

Levný a drahý, nebo ne?

Proč jsou korzety na míru tak drahé? A proč konfekce tak levná? Je to snadné, jako u každého zboží se i zde projevuje kvalita. V konfekci vyrobíte jeden střih, stroj vám ho poté z látky nastříhá, ne jednou, ale tisíckrát, milionkrát, stále dokola ten stejný. Pro každou postavu. Dílky se sešijí, do tunýlků se vloží nejlevnější možné plastové kostice, pokud se korzet zapíná na háky jsou i tyto vyrobeny velmi nekvalitně. Vše pod rukama asijských dělníků s nuznou mzdou. A živůtky jdou do světa. Jejich výrobní cena je naprosto minimální, prodávat se však mohou i za tisíce, záleží na “žaludku” prodejce. Když si necháváte šít korzet na míru, švadlena stráví hodiny času nejen jeho výrobou, rýsováním střihu na míru, ale také konzultacemi s vámi (upřímně vám však říkám, že většina korzetierek si tento čas konzultací do ceny korzetu nezahrnuje, stál by vás potom vskutku astronomické částky). Kvalitní materiály pro výrobu je nutné nakoupit ze zahraničí. Švadlena také podniká v ČR, takže musí platit daně, sociální, zdravotní, má spoustu jiných nákladů.
A teď se na to podívejte z dlouhodobého hlediska. Korzet na míru vám při správném vyhotovení bude sloužit prakticky celý váš život, pokud rapidně nezměníte míry nebo jej fatálně nepoškodíte. Živůtek z konfekce vám může sloužit také roky, ovšem oblečete si ho za tu dobu pouze párkrát. Na stahování nejsou tyto kousky stavěné, rychle se tak povolí nekvalitní švy a látky, kostice se nenávratně pozohýbají. A živůtek může letět do koše.

Řádky z praxe

Jakožto korzetierka se často setkávám se zákaznicemi píšícími mi své zkušenosti s konfekcí. Scénář je prakticky vždy stejný – slečna si objedná korzet, po oblečení je z něj chvíli nadšená (případně se hned při prvním oblečení zděsí), časem se však korzet začne rozpadat a při delším nošení není ani trochu pohodlný. A vlastně to nevypadá ani tak hezky jak si představovala. Pas se tolik nezvýraznil, pokud si objednala o několik čísel menší korzet s menším obvodem pasu, nesedí jí ani trošku v jiných místech, nepřirozeně jí stahuje žebra. O ňadrech raději ani nemluvě. Živůtek může být také příliš krátký/dlouhý. Po doručení korzetu na míru mi tyto zákaznice píší vskutku nadšené řádky o pohodlnosti korzetu a krásném zvýraznění pasu.

konfekce_luciya_mini

Konfekční rozdíly

Možná čtete a říkáte si, že i v cenách a provedeních konfekce je rozdíl. Ano, rozdíly jsou v cenách i kvalitách. Nejlevnější živůtky jsou opravdu jenom kus hadru, který vám moc parády neudělá. U “střední” a nejvyšší cenové kategorie se můžete spálit i vyhrát. Vyskytují se až extrémní rozdíly mezi kvalitou vypracování za stejnou cenu. Tady je vždy nejlepší dát na referenci, případně si moct korzet osobně prohlédnout. Podotýkám ovšem, že cena kvalitní konfekce je téměř srovnatelná s korzetem na míru. I od té nejdražší konfekce ale nemůžete očekávat stejný výsledek, jako u korzetu na míru. Je to stále jenom konfekce.
Zrádnou věcí na konfekci objednané přes internet jsou fotografie. Korzety jsou nafocené na modelkách takovým způsobem, aby se prodávaly. Někdy je však úprava fotografií tak markantní, že věc na obrázku opravdu nemá s tím, co vám přijde, pranic společného.

Kdy s opatrností volit konfekci

Aby nevyzněl celý tento článek jako striktní propagace mé práce, ráda bych doplnila, kdy a jak volit konfekci:
Pokud chcete korzet využívat jenom zřídkakdy – pro použití dvakrát za rok není nutné kupovat si korzet na míru.
Pokud máte naprosto konfekční typ postavy – to většinou už poznáte nejen z měr v tabulkách ale také ze zkušeností s nakupováním oblečení. Pokud víte, že vaše postava do konfekčních velikostních tabulek nesedí, raději konfekční korzet rovnou zamítněte.
Pokud si nejste jisti, zda je stažení pro vás to pravé a chcete ho teprve vyzkoušet – když se vám korzet sice nelíbí, ale nejste si jistí, zda v něm vydržíte a jestli se vám bude pocit sešněrovaného těla líbit, je vhodné zainvestovat nejprve menší částku. Když korzetům nepropadnete, nevyhodíte tak velkou sumu peněz. A pokud korzetům skutečně propadnete, časem si nejspíš přeci jenom nějaký na míru objednáte.
Vybírejte raději z vyšší cenové relace a dejte na doporučení svých kamarádek nebo pročítejte internetové diskuze. Nevěřte, že když eshop nabízí úpravu korzetu “na míru”, tato úprava skutečně bude na míru. Nebude. Zbytečně vyhodíte další peníze za příplatky.

Stručně závěrem

Korzet není oděv jako každý jiný. Má svá specifika a proto je velmi důležité, aby své nositelce padl jako ulitý. Pokud vám nesedí rifle nebo halenka, nevypadá to sice dobře, velké důsledky to ovšem nemá. Pokud vám ovšem nesedne korzet, ubližujete svému tělu hned několika způsoby. Konfekční střihy naprosto nerespektují fyziologii těla, laciné kostice se snadno zlomí a mohou tak tlačit na nervy a cévy. Nepoznáte to hned, může se to projevit až s časem. A nebo vůbec. Kdo by ovšem chtěl hazardovat s vlastním zdravím?