+420 608 183 352 info@hannahb-corsetry.cz

Časté dotazy

Níže najdete zpracovány odpovědi na nejčastější otázky. Pokud zde nenajdete co hledáte, nebojte se mne oslovit, ráda vám obratem váš dotaz zodpovím.

Jak dlouho dopředu si musím oděv objednat?
Nejlépe 3 měsíce předem, pro svatební šaty alespoň 6 měsíců. Čekací lhůta pro ušití korzetu se v průběhu roku mění a je vám sdělena při objednání.

Na vašem webu jsem nenašla model, jaký si představuji.
To je zcela v pořádku. Každý model šiji pouze jednou a pro konkrétního zákazníka. Vystavené modely oděvů nejsou prodejné a není možné ušít ani jejich přesné kopie. Modely slouží pouze pro vaši inspiraci. Když mi sdělíte svou představu, řeknu vám, zda je či není reálná. To stejné platí pro svatební šaty. Jsem otevřená spoustě možností. Zatím však nebylo tolik nevěst, abych je mohla všechny zrealizovat.

Mám obrázek korzetu/šatů, které se mi líbí. Ušijete mi stejný model?
Ráda bych, ale nemohu. Respektuji autorská práva, a to i v případě konfekčních korzetů. Modelem na obrázku se můžeme pouze inspirovat a s úpravami prvky použít na váš korzet/šaty.

Můžu vám přinést oděv na úpravu či opravu?
Velmi se omlouvám, ale přešívání již hotových oděvů u mne není možné (výjimkou jsou pouze modely z mé dílny, ze kterých jste například zhubli). Nevěnuju se ani drobným opravám. Tvořím pouze nové originální modely.

ČASTÉ OTÁZKY KE KORZETŮM

Může mi korzet ublížit?
Vše o korzetech a zdraví si přečtěte v článku – Vliv korzetů na zdraví.

Mám korzet, který by potřeboval několik úprav, je to u vás možné?
Upravovat korzet není snadné a ve většině případů to ani není možné. Je to velmi specificky šitý kus oděvu. Provádím pouze úpravy korzetů pocházejících z mé dílny, předem se však informujte zda je daná úprava realizovatelná a její cena by nepřesáhla pořizovací cenu nového korzetu. Úpravy konfekčních korzetů nejsou možné.

Stažení např. 8 cm znamená, že mi korzet ubere na všech místech 8 cm?
Míra stažení, o kterou si napíšete, platí pouze pro stažení pasu. V oblasti žeber a boků korzet ubírá výrazněji méně, stažení přizpůsobuji dané postavě zákaznice. Pokud máte konkrétní požadavky na korzet, např. větší stažení žeber, střihově stažení mohu udělat. Korzet je ušit tak, že výsledný vnitřní obvod pasu (tedy pod korzetem) se rovná zadanému stažení. Váš výsledný obvod pasu v korzetu tak bude větší, díky množství materiálu korzetu.
Příklad: váš pas má obvod 65 cm, stažení si přejete 10 cm, výsledný vnitřní obvod pasu je tedy 55 cm, obvod naměřený po oblečení korzetu se však bude pohybovat kolem 60 cm.

Mám výraznější boky – nebude se mi korzet posunovat nahoru?
Správně ušitý korzet na míru se při dotažení nehne ze svého místa. Nemusíte se tedy bát, že by vám na postavě kamkoliv utekl.

O kolik můžu stahovat při prvním korzetu?
Ideální stažení pro první korzet je maximálně 8 cm. Pro silnější dámy může být i 10 cm. Pokud se vám zdá 8 cm moc, můžu ušít korzet i s menším stažením, vše záleží na domluvě a konkrétních požadavcích.

Mám/chci piercing v pupíku – jaký má na něj korzet vliv?
S tímto piercingem mám osobní zkušenost, proto zde popíšu stav při nezahojeném i zahojeném piercingu. Pokud piercing máte více než rok, je kompletně zahojený a při běžném pohybu vás nijak nezlobí, můžete korzet začít nosit bez jakýchkoliv omezení. Osobně piercing pod korzetem vůbec nevnímám.
Pokud se ale na píchnutí teprve chystáte, musíte vzít v úvahu, že tento druh piercingu se velmi dlouho hojí. Doba jednoho roku je skutečně reálná. Po celý tento čas nemusí piercing hnisat nebo dělat jiné větší potíže, bude ovšem velmi citlivý na dotyk, zavadění např. tričkem, na náročnější pohyb atd. V případě, že tedy korzety už nosíte, musíte počítat s minimálně roční pauzou. Samozřejmě hojení probíhá u každého jinak, osobně ale nedoporučuji začít s korzetem dřív, než přestane být piercing citlivý na dotek. V opačném případě si zaděláváte na potíže, a také si prodlužujete dobu samotného hojení.

Jak korzet udržovat – čistit?
Korzet neperte v pračce, ani jej nenamáčejte! Pokud potřebujete korzet vyčistit, použijte navlhčený hadřík a jemně jím korzet otírejte. Pokud se vám korzet v některých místech skrčil, můžete jej vyžehlit. Vždy však žehlete přes pomocnou látku (nikdy nepřikládejte žehličku přímo na korzet) a každý dílek korzetu zvlášť (nežehlete přes kostice). Doporučuji také korzet rozžehlovat na oblé podložce, jelikož díly korzetu jsou oble tvarovány podle těla.

Existuje nějaký rozdíl mezi vysokým a nízkým korzetem, kromě vzhledu?
Obecně platí, že nízký korzet zvýrazní díky stažení břicha a rovnějšímu držení zad (i malá) prsa. Naopak vysoký korzet prsa stáhne minimálně o 6 cm. Vysoký korzet navíc drží rovně celá záda, pokud jste tedy zvyklá se hrbit, budou vás zpočátku záda v korzetu mírně bolet – kvůli „nepřirozené“ poloze.

Jaké látky se nejvíc na korzet hodí?
Většina korzetů je šitá ze saténu, taftu nebo brokátu. Látka pro korzet by neměla být pružná (mírně pružná látka jde zpevnit podžehlením), ideální je ta, která má vyšší gramáž.

Můžu dodat svou látku, ze které se bude šít? Kolik jí bude potřeba?
Samozřejmě si materiál můžete zajistit samy, ovšem ne všechny látky jsou na korzety vhodné. Pokud se tedy v látkách nevyznáte, raději se mnou výběr konzultujte. Látku mi poté pošlete poštou (poštovné si samozřejmě hradíte samy). Na většinu korzetů postačí 50 cm látky, která má šířku min. 140 cm. Pokud kupujete látku na jiný oděv, výběr se mnou opět konzultujte, podle měr vám sdělím, kolik látky je potřeba koupit.

Co je to extrémně stahovací korzet?
Jako extrémně stahovací nazývám ty korzety, které mají stažení v pase větší nebo rovno 12 cm. U takových korzetů už není možné použít plastové kostice. Do oblasti pasu také všívám stuhu, která brání dalšímu vytažení.

Jaké tvarování horního okraje se hodí pro malá/velká prsa?
Pro malá prsa je ideální nízký korzet. Pokud ovšem toužíte po vysokém korzetu, je potřeba volit střih, který prsa pozvedne a tím zvýrazní. Volit můžete i variantu tzv. midbustu – korzet, který má košíčky pouze do poloviny prsou. Naopak velká prsa potřebují podporu a stažení (pokud je nechcete ještě více zvýraznit), je pro ně tedy ideální tvarování kopírující jejich tvar a dostatečné stažení.

Háky, přední či zadní šněrování?
Každému vyhovuje něco jiného. Některé slečny nedají dopustit na háky, jiné preferují přední šněrování atd. Korzet s háky se snáz obléká – můžete jej rozepnout, nemusíte přetahovat přes hlavu a šněrování nemusíte úplně povolovat. Pokud se vám zdá fyzicky nemožné zašněrovat se na zádech, nebojte se, chce to trochu cviku a šněrování přestane být problém. Pokud se vám ale pořád zdá, že by vám tento způsob šněrování nevyhovoval (případně se vám esteticky tolik nelíbí), zvolte přední šněrování.

Musím přijet na zkoušku?
U korzetů zkoušku nepožaduji.